Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

O stowarzyszeniu

Czcionka:

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Powstanie SMHSiO

Stowarzyszenie, jako klub, forum dyskusyjne, było od zawsze w naszych kręgach koleżeńsko-przyjacielskich. Pomysł, który się zrodził, czyli album zdjęciowy „Ocalić od zapomnienia –Szczekociny na starej fotografii”, wymógł na nas sformalizowanie naszych działań, a efektem tego było uzyskanie osobowości prawnej w dniu 01.02.2012r. i zarejestrowanie SMHSiO w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

Cele stowarzyszenia

Głównym celem stowarzyszenia jest badanie historii Szczekocin i okolic oraz promocja miejscowości, a także podnoszenie wśród społeczności lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej wiedzy o przeszłości Szczekocin i okolic i budowanie tożsamości z małą ojczyzną. Współpracujemy z naukowcami, historykami, regionalistami z całego kraju i nie tylko. Wielu członków i sympatyków związanych ze Szczekocinami, poprzez pochodzenie lub sympatię, mieszka poza granicami kraju (Kanada, Stany Zjednoczone, Irlandia, Izrael, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Australia).

Zarząd Stowarzyszenia tworzą:

Marek Gradoń – prezes zarządu
Joanna Bożek – wiceprezes
Jacek Mazanek – członek

Stowarzyszenie działa poprzez:

1.Poszukiwanie i gromadzenie pamiątek, przedmiotów i informacji o charakterze historycznym.

2. Organizowanie wystaw, sympozjów, sesji popularno-naukowych oraz wycieczek i rajdów.

3. Wydawanie własnych publikacji oraz współpraca z publikatorami w zakresie propagowania wiedzy o przeszłości Szczekocin i okolic.

4.Promowanie historii wśród młodzieży.

Sukcesy

Realizując swoje cele statutowe SMHSiO wydało album fotograficzny ”Ocalić od zapomnienia-Szczekociny na starej fotografii”. Stowarzyszenie wydało pocztówkę promująca album i stare Szczekociny, oraz kalendarz zawierający stare fotografie. Nasi członkowie biorą czynny udział w różnych przedsięwzięciach i tak np. podczas spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę i Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu pani Darii Janus na temat pałacu i jego mieszkańców. Wykład dr Lecha Frączka przeniósł widzów po raz kolejny w odległe czasy naszych przodków, ukazując losy demograficzne rodzin szczekocińskich na przełomie XIX i XX wieku. Spotkanie zostało zakończone pokazem multimedialnym „ Szczekociny na starej fotografii”. Prezentacja wywołała wiele wspomnień, emocji i dyskusji wśród uczestników. Zdjęcia do pokazu zgromadził i udostępnił Marek Gradoń. Stworzenie strony na facebook’u Historia Szczekocin, było świetnym pomysłem, który ma coraz większe rzesze zwolenników, miłośników historii Szczekocin, w dużej mierze młodych ludzi.

Problemy

Stowarzyszenie powstało po to, by poruszać się w obszarze problemów i trudności – jest to pasja, a zarazem ciągła nauka.

Współpraca z innymi organizacjami

Samorząd nam nie przeszkadza i deklaruje wszelaką pomoc w naszej działalności. Współpraca z innymi organizacjami układa się wzorowo, czego przykładem mogą być wspólne imprezy z Biblioteką Publiczną, współdziałanie z MGOKiS oraz współpraca, wymiana myśli i doświadczeń z Towarzystwem Kulturalnym im. T. Kościuszki i poszczególnymi jego członkami, co zaowocowało organizowaniem wspólnej sesji na temat 150 rocznicy powstania styczniowego.

Udział młodzieży w Stowarzyszeniu

Udział młodzieży jest umiarkowany, ale wielu młodych ludzi interesuje się naszą działalnością na facebook’u , włączyli się oni również w zbieranie zdjęć do albumu i do galerii na fb HS. Dużą aktywność przejawiają natomiast młodzi historycy, profesorowie, doktorzy, doktoranci, magistrowie. Dzięki nim nasza działalność nabrała profesjonalnego kształtu.

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne