Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

V Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur. Dzień w pałacu

Utworzono dnia 06.12.2022
Czcionka:

 

Anna Wtorek

Dzień w pałacu

 

Finał V Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur odbył się w Pałacu Dembińskich w Szczekocinach. Organizatorem tego dnia była Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach.

O bytności rodziny Halpertów w Szczekocinach rozmawiali: Joanna Bożek, Marek Gradoń i Andrzej Orliński, którzy wspólnie opracowali publikację „Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia”. Pamiętnik ten został spisany po angielsku przez Tadeusza Halperta na emigracji w Vancouver w 1958 roku. Stanowi barwną i wartką opowieść o życiu bohatera-autora, która pozwala jednocześnie śledzić wydarzenia historyczne oraz kwestie obyczajowości.

Książka została wydana wspólnie przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic oraz Bibliotekę Publiczną w Szczekocinach

Rodzina Halpertów do 1932 roku posiadała pałac i dobra w Szczekocinach.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznaniasię z genezą oraz okolicznościami powstania publikacji, genealogiąHalpertów i ich związków z arystokracją polską i rosyjską. Nie zabrakło także kwestii zaskakujących, komicznych i przemilczanych w „Pamiętniku".

Festiwal zakończył galowy koncert orkiestry kameralnej Strauss Ensamble. Już od pierwszych chwil spotkania publiczność smakowała muzyki operowej, operetkowej i musicalowej. Ten niezwykle popularny zespół, cieszący się wielkim uznaniem, podczas koncertu zaprezentował się wyśmienicie. Publiczność miała możliwość podziwiania barwy głosu: Aleksandry Deryng-Jaroszyńskiej – sopran, Marzeny Trzebińskiej – sopran, Jakuba Milewskiego – baryton. Wybrzmiały arie i duety z operetek, filmów, musicali. Poruszające serce wykonanie pieśni operetkowych i musicalowych oraz interesujące partie  - to wszystko sprawiło, że koncert stał się wielkim przedstawieniem.

Na koniec głos zabrała m.in. Ewa Malik – poseł na sejm RP, która pogratulowała wykonawcom wspaniałego występu oraz nie kryła zachwytu nad formułą Festiwalu i scenerią.

 Burmistrz Jacek Lipa, z kolei podziękował za znakomite budowanie wspólnoty. „Ten djalog to my, ponieważ razem budujemy wspólnotę. 

V Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur. Dzień w pałacu

Utworzono dnia 06.12.2022, 20:01

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 58

W poprzednim tygodniu: 151

W tym miesiącu: 236

W poprzednim miesiącu: 594

Wszystkich: 57609