Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Szczekocińska Izba Regionalna - akcja „ocalić od zapomnienia”

Utworzono dnia 21.02.2022
Czcionka:

Szczekocińska Izba Regionalna - akcja „ocalić od zapomnienia”

 

Joanna Bożek

Pracownicy Miejskiej Biblioteki uporządkowali i wyposażyli miejsce, które obecnie służy jako warsztat naprawczy i konserwatorski zbiorów przekazanych do Biblioteki i Szczekocińskiej Izby Regionalnej.

Z tego miejsca często korzystają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, którzy czynnie angażują się w prace związane z konserwacją przedmiotów. Niektóre rzeczy wymagają kompleksowego czyszczenia i każda para rąk do pomocy jest potrzebna.

Za dotychczasowe bezinteresowne działanie i poświęcenie własnego czasu serdecznie dziękujemy: Andrzejowi Orlińskiemu, Markowi Gradoniowi, Zbigniewowi Borkowskiemu i Zbigniewowi Gryszce.

Pragniemy przypomnieć, że szczekocińska akcja „ocalić od zapomnienia” nadal trwa.

W Izbie, która powstała w 2014 roku gromadzone są zbiory związane z historią naszego miasta.

Szczekocińska Izba Regionalna posiada dwie sale urządzone na potrzeby wystawowe i wykładowe. Wyposażone multimedialnie, przystosowane do organizowania koncertów muzycznych, spotkań edukacyjnych, literackich, warsztatów, lekcji historii regionalnej, sesji naukowych, konferencji oraz wystaw czasowych i stałych.

Dzięki takiej przestrzeni biblioteka i izba pamięci stała się miejscem sprzyjającym do promocji kultury - miejscem zwiedzania przez mieszkańców Szczekocin i Okolic oraz turystów.

Na przestrzeni lat zbiór eksponatów stopniowo się powiększał. Większość z nich pochodziła z darów mieszkańców naszej Gminy. Dzięki współpracy z regionalistami ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic powstało wiele plansz graficznych i opracowań obrazujących dzieje Szczekocin, od momentu jego powstania do końca XX wieku. Przekazy uwzględniają położenie, lokacje miasta oraz uwarunkowania społeczno-gospodarcze. W izbie znajdują się liczne ekspozycje będące świadectwem dawnego rzemiosła, jak np. narzędzia: stolarskie, bednarskie, ślusarskie, tkackie. Dużą wartość historyczną prezentują zbiory aptekarskie, biurowe oraz sprzęty służące w gospodarstwie domowym. Na uwagę zasługują militaria pochodzące z okresu II wojny światowej.

Do gabloty w Szczekocińskiej Izbie Regionalnej, po wstępnym oczyszczeniu, trafiło bardzo stare żelazko. Żelazko do prasowania na gorąco jest wykonane z żeliwa i posiada w swoim wnętrzu palenisko, w którym dla uzyskania odpowiedniej temperatury umieszczano rozżarzony węgiel drzewny. To najstarszy tego typu eksponat w naszej kolekcji. Dziękujemy Pani Oli Gawrońskiej, to ona je podarowała. Kolejny eksponat, który trafił do Szczekocińskiej Izby Regionalnej to dzieża, służąca do rozczyniania mąki i wyrastania ciasta chlebowego. Używana w Polsce do lat 60 tych XX wieku. Dzieża przeszła odpowiednią renowację, której dokonał pan Zbigniew Borkowski. Naczynie do Izby przekazała rodzina Pasierbińskich z ulicy Paderewskiego. Kolejny eksponat to stary mebel – szafa witrynowa, pochodząca z dawnego Składu Aptecznego Feliksa Kowalskiego. Znany wszystkim Szczekocinianom Skład Apteczny funkcjonował od lat 30 tych XX wieku do 2018 roku. Najpierw na ulicy Kościelnej, a po 1945 roku w budynku przy ulicy Senatorskiej. Mebel przekazała synowa założyciela Składu, pani Mirosława Kowalska i jej syn Andrzej.Transportem historycznego eksponatu zajęli się członkowie SMHSiO: Jacek Mazanek i Marek Gradoń. Mebel wymaga renowacji. Liczymy na pomoc.

 

Szczekocińska Izba Regionalna - akcja „ocalić od zapomnienia”

Utworzono dnia 21.02.2022, 12:13

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 123

W tym miesiącu: 470

W poprzednim miesiącu: 585

Wszystkich: 56673