Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Śladami historii Szczekocin

Utworzono dnia 14.06.2016
Czcionka:

Andrzej Orliński

Śladami historii Szczekocin

W sobotę 29. maja br. członkowie i sympatycy SMHSiO w poszukiwaniu śladów związanych z historią Szczekocin odwiedzili Ostrowiec Świętokrzyski i jego okolice. W Częstocicach Ostrowieckich, kiedyś wsi, później osadzie fabrycznej znajdował się majątek Stefanii z Wielopolskich, żony Tadeusza Halperta, kiedyś właściciela majątku Szczekociny i szczekocińskiego pałacu. W okolice Ostrowca, do Jeleńca przeprowadzili się Halpertowie po sprzedaży Szczekocin.

Zanim dotarliśmy do Częstocic, po drodze w Ćmielowie zwiedziliśmy słynne zakłady produkujące porcelanę. Fabryka należąca obecnie do Andrzeja Spały, oprócz działalności produkcyjnej prowadzi tzw. Żywe Muzeum Porcelany. Mieliśmy okazję zapoznać się z  procesem produkcyjnym i obejrzeć kolekcję wyrobów. Wszystkie wyroby AS Ćmielów są ręcznie produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane.

Wizyta w dawnym pałacu Wielopolskich w Częstocicach połączona była ze spotkaniem z regionalistą, biografem i przyjacielem rodziny Halpertów panem Kowalczykiem. Same Częstocice w roku 1954 włączono do miasta Ostrowca a pałac stał się siedzibą Muzeum Historyczno - Archeologicznego. Do tegoż muzeum należy również skansen górniczy Krzemionki Opatowskie. Tam mieliśmy okazję zwiedzić osadę górniczą z okresu neolitu i kopalnię krzemienia pasiastego z udostępnionym dla turystów, prawie pięćsetmetrowym podziemnym chodnikiem wydobywczym.

Na koniec, biesiadując na tarasie świętokrzyskiego dworu w Wólce Milanowskiej, w samym serce Gór Świętokrzyskich, podziwialiśmy piękno tego regionu snując plany kolejnej wyprawy.

Śladami historii Szczekocin

Utworzono dnia 14.06.2016, 11:00

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 525

Wszystkich: 46358