Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Rok Józefa Wybickiego

Utworzono dnia 04.12.2022
Czcionka:

 

Anna Wtorek

Rok Józefa Wybickiego

 

Za sprawą postanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rok 2022 – ogłoszono Rokiem Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego. Z postacią Józefa WybickiegoRok 2022 związany jest z kilkoma rocznicami: 275. rocznica urodzin, 225. rocznica napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200. rocznica śmierci oraz 95. rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym. Józef Wybicki to jeden z najważniejszych działaczy politycznych polskiego Oświecenia.

 

            Tą wybitną postać postanowiła uczcić Miejska Biblioteka w Szczekocinach organizując 18 czerwca Koncert Pieśni Patriotycznych pod kierunkiem skrzypka
i altowiolisty, Macieja Jaronia. Na pianinie zagrał Michał Kopeć. Wystąpili soliści: Aleksandra Deryng - Jaroszyńska – sopran i Askaniusz Garlicki –baryton.

            W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Paweł Sokół – Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego, Jacek Lipa – Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny, ks. Jan Jagiełka – proboszcz Parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory m.in. F. Chopina I.J. Paderewskiego, M. Karłowicza, K. Szymanowskiego i S. Moniuszki, H. Wieniawskiego.

Spotkanie było okazją, by po raz pierwszy, po renowacji usłyszeć pianino, ofiarowane prawie 10 lat temu przez państwa Emilię i Piotra Stolarskich. Instrument przechodził w tej rodzinie z pokolenia na pokolenie. „Szacujemy, iż pianino pochodzi z roku 1908. Ostatnia renowacja i jego strojenie to rok1947. Udało się to ustalić, gdyż zawsze przy renowacji stroiciele zapisują pierwszy klawisz” – wyjaśniła Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki.

Do roku 1947 grał na nim Zygmunt Kłys, który przez wiele lat był organistą w Kościele. Wzruszenia nie kryła jego córka, która uczestniczyła w spotkaniu. „Jestem zbudowana tym, że Państwo tak dbacie o tradycję i tyle gromadzicie pamiątek. Mój ojciec kochał muzykę, która towarzyszyła mu od dziecka. Do Szczekocin trafił na krótko i łączył organistowanie z pracą nauczyciela muzyki w Liceum Pedagogicznym. Ojciec kochał Szczekociny bardzo. Cieszę się, że ten instrument będzie cieszył tutejszych mieszkańców” – powiedziała Ewa Goszczyńska.

Renowacji pianina podjęła się firma Piano&Stil z Kielc, zaś koszty pokrył Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin. Fundusze, jak podkreśliła Joanna Bożek pochodzą z życzliwości, ofiarności oraz sentymentu szczekocinian do naszego miasta. Podczas spotkania szczególne podziękowania skierowane zostały do Ryszarda Grycnera z Gdyni. Nie zabrakło podziękowań dla państwa Emilii i Piotra Stolarskich, Ewy Goszczyńskiej – córki Zygmunta Kłysa oraz dla Zarządu SMHSiO: Marka Gradonia, Jacka Mazanka, Andrzeja Orlińskiego, Joanny Bożek.

W ocenie słuchaczy koncert był wyjątkowym przeżyciem artystycznym, co potwierdziły owacje i gratulacje złożone na ręce muzyków. Uczestnicy koncertu nie szczędzili braw artystom, zaś Wicestarosta Paweł Sokół i Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Lipa serdecznie podziękowali muzykom za wspaniały koncert i za to, że w pogoni dnia codziennego mogliśmy na chwilę zatrzymać się i wysłuchać tak pięknej muzyki.

Obchodom towarzyszyła wystawa zatytułowana „Śladami losów Mazurka Dąbrowskiego”.

 

 

Rok Józefa Wybickiego

Utworzono dnia 04.12.2022, 20:36

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 73

W poprzednim tygodniu: 138

W tym miesiącu: 365

W poprzednim miesiącu: 585

Wszystkich: 56568