Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

„Nie-podlegli ziemi lelowskiej”

Utworzono dnia 03.12.2018
Czcionka:

Mirosław Skrzypczyk- prezes LTH-K

 „Nie-podlegli ziemi lelowskiej” - to tytuł kolejnej interdyscyplinarnej ogólnopolskiej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne, Gminę Lelów i Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie. Wypełniona po brzegi sala widowiskowa lelowskiego GOK-u zgromadziła w sobotę 17 listopada br. przedstawicieli środowiska naukowego, władz samorządowych, członków LTH-K, uczniów szkół, a także licznych słuchaczy.

W związku z obchodzonym niedawno jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości, tegoroczna konferencja została poświęcona ludziom związanym z ziemią lelowską, którzy podległości mówili „nie”, walcząc na różne sposoby o wolną Polskę. Mowa tu nie tylko o wybitych jednostkach, takich jak Walenty Zwierkowski, czy Teodor Werbiński, ale także i o zwykłych mieszkańcach Lelowa i okolic.

Po przemówieniach Prezesa LTH-K Mirosława Skrzypczyka i Wójta Gminy Lelów Krzysztofa Molendy odsłuchano referatów kolejnych prelegentów. Dr Jacek Labeschek mówił o udziale mieszczan lelowskich w konfliktach i wojnach toczonych przez Piastów i Jagiellonów, Mirosław Skrzypczyk o patriotycznych działaniach Walentego Zwierkowskiego, a dr Lech Frączek przybliżył słuchaczom temat życia codziennego mieszkańców Lelowa u progu niepodległości.

Podczas drugiego panelu można było wysłuchać rozważań Mariana Nowaka na temat udziału strażaków w procesie tworzenia polskiej państwowości i referatu Jerzego Karolczyka o postaci Teodora Werbińskiego – bohatera lelowskiego września. Andrzej Orliński opowiedział o działaczu oświatowym i niepodległościowym - Antonim Wierzbowskim [bohaterze Lelowa i Szczekocin], a Karolina Koprowska przedstawiła temat „Sprawiedliwi ziemi lelowskich”. W roli prowadzącego konferencję wystąpił Wiceprezes LTH-K Zbigniew Bryła…

[Mirosław Skrzypczyk, Lech Frączek, Zbigniew Bryła, Andrzej Orliński, to członkowie również Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Na konferencji byli również inni członkowie stowarzyszenia; Joanna Bożek, Anna Poznar (wnuczka Antoniego Wierzbowskiego), Iwona Lisowska, Grzegorz Dudała i Prezes Marek Gradoń]

 

„Nie-podlegli ziemi lelowskiej”

Utworzono dnia 03.12.2018, 17:45

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 113

W tym miesiącu: 523

W poprzednim miesiącu: 576

Wszystkich: 57302