Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

„Materialne ślady dziejów Szczekocin i okolicy"

Utworzono dnia 16.12.2017
Czcionka:

W sobotnie popołudnie 16 września b.r. w Szczekocińskiej Izbie Regionalnej przy Bibliotece Miejskiej spotkali się członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Sesję historyczną „Materialne ślady dziejów Szczekocin i okolic zorganizowali wspólnie bibliotekarze i członkowie SMHSiO. Jej miejsce – Szczekocińska Izba Regionalna gromadząca pamiątki po przeszłych czasach, świadomie została wybrana, choć jak pokazała praktyka, jest już za mała i nie mieści wszystkich uczestników spotkań. 
Sesję stanowiącą zwieńczenie pięcioletniego okresu działalności SMHSiO poprowadził Andrzej Orliński. 
W pierwszej części swoje referaty wygłosili historycy z Muzeum Narodowego w Kielcach. Pani Janina Skotnicka z Działu Sztuki Ludowej mówiła o zachowanych w kieleckim muzeum wyrobach szczekocińskiego ośrodka garncarskiego, a Pan Paweł Grzesik kierownik Działu Historii o znajdującym się w muzealnych zbiorach „Albumie szczekocińskim” Bronisława Wilkoszewskiego i wazach z pałacu w Szczekocinach. 
Trzeci w części historycznej referat wygłosił dr Lech Frączek. Jego tematem były dziewiętnastowieczne pieczęcie miejskie i pieczęcie okolicznych gmin.
W części drugiej zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego Espressivo. Na repertuar składały się utwory muzyki poważnej i filmowej. 
Następnie Joanna Bożek przedstawiła multimedialną prezentację dorobku stowarzyszenia. Przedstawione w prezentacji fotografie zawierały się w działach: wydawnictwa, promocje wydawnicze, wystawy, wykłady-prelekcje, spotkania edukacyjne, warsztaty, lekcje historii lokalnej, współpraca i promocja historii regionalnej, rajdy rowerowe, konkursy, wycieczki oraz koncerty muzyczne. Podkreślały ścisłą współpracę między stowarzyszeniem i miejską biblioteką. Prawie wszyscy obecni mogli na nich się rozpoznać.
Nie zabrakło życzeń. Składali je obecni na sesji goście, w tym również burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz .

„Materialne ślady dziejów Szczekocin i okolicy"

Utworzono dnia 16.12.2017, 23:23

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 525

Wszystkich: 46358