Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

II Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur. Dzień Ulicy Senatorskiej i Pawła Jasienicy

Utworzono dnia 06.07.2019
Czcionka:

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic w ramach II Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur zorganizowało w sobotę dnia 29 czerwca 2019 roku Dzień Ulicy Senatorskiej i Pawła Jasienicy. Po Dniu Awangardy, Żydowskim i Romskim był to już czwarty dzień tegorocznego festiwalu..

Rozpoczęliśmy spotkaniem pod budynkiem UMiG Szczekociny, skąd wyruszyliśmy na spacer ulicą Senatorską. Rolę przewodnika pełnił Andrzej Orliński. Mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mieli okazję wysłuchać opowieści o historycznym znaczeniu ulicy i obejrzeć przygotowane na tę okoliczność rozstawione wzdłuż trasy spaceru tablice.

Później, w parku pod pałacowym pawilonem, gdzie przed laty mieszkał Paweł Jasienica, odbyło się spotkanie z córką Pawła Jasienicy – Ewą Beynar-Czeczott i historykiem, autorem książki „Polska Jasienicy” dr. Arkadiuszem Kierysem. Spotkanie miało charakter plenerowego podwieczorku i poprowadził je Andrzej Orliński.

Trwałą pamiątką festiwalowych działań będzie ufundowana przez SMHSiO pamiątkowa tablica przypominająca prawie dziewięcioletni pobyt Pawła Jasienicy w naszym mieście. Tablicę odsłoniła Pani Ewa Beynar-Czeczott. Towarzyszyły jej córki i wnuk przybyli specjalnie na tę uroczystość.

Pani Ewa Beynar-Czeczott wspominała lata 1946-1955 spędzone wraz z rodzicami i ciotką Adamowiczową w Szczekocinach. Miała też możliwość obejrzenia dawnego mieszkania. Na spotkaniu nie zabrakło osób, które tamten okres pamiętają. To sprawiło, że nasz gość już poza oficjalnym wystąpieniem długo jeszcze rozmawiał z uczestnikami, ale już w kameralnej atmosferze.

Pan dr Arkadiusz Kierys w swojej opowieści zatytułowanej „Polska Jasienicy” obszernie przedstawił sylwetkę pisarza, jego dokonania pisarskie i poglądy. Znaczenie twórczości Pawła Jasienicy dla naszej historii i fakt, że przez kilkuletni okres zamieszkiwania w Szczekocinach jest z naszym miastem związany w sposób szczególny, skłania ku refleksji, że ten znakomity pisarz powinien być obecny częściej w naszych regionalnych działaniach.

Dziękujemy za obecność wszystkim uczestnikom.

Festiwalowe przedsięwzięcia ożywiły przestrzeń pałacowo-parkową i mamy nadzieję, że kontynuowane w przyszłości, pozwolą ten piękny zakątek naszego miasta przywrócić na nowo mieszkańcom.

 

 

GALERIE:

Dzień Pawła Jasienicy

Dzień Pawła Jasienicy

Dzień Ulicy Senatorskiej – spacer

Dzień Ulicy Senatorskiej – spacer

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 525

Wszystkich: 46358