Szczekociny - grodzisko średniowieczne
Omawiane stanowisko archeologiczne znajduje się wśród stawów, na południowy wschód od Szczekocin. Przedstawia sobą silnie zniwelowany gródek stożkowaty typu nizinnego, pierwotnie otoczony mokrą fosą, dziś niewidoczną w terenie, ale nadal czytelną na zdjęciach lotniczych.
Podczas badań archeologicznych odkryto na majdanie ślady drewnianej budowli, prawdopodobnie wieży mieszkalno - obronnej. Na podstawie znalezisk ustalono czas funkcjonowania obiektu na późne średniowiecze (XIII - XIV wiek). Miejsce nie jest zbyt czytelne, a i dostanie się w jego pobliże nie należy do najłatwiejszych. Grodzisko, chociaż niezwykle ciekawe, zadowoli w pełni jedynie prawdziwych koneserów.
W "szybkim przeglądzie powierzchniowym" udało nam się dostrzec całą masę ceramiki średniowiecznej. Stanowiło to ostateczne potwierdzenie faktu, że znaleźliśmy się we właściwym miejscu.Trafił nam się także materiał kostny.
Grodzisko w Szczekocinach niestety nie jest zbyt wdzięcznym obiektem do fotografowania. Porastające je trzciny dość skutecznie zasłaniają zarys kopca. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia:
Grodzisko w Szczekocinach, źródło www.geoportal.gov.pl
Informacja pochodzi z portalu http://eksploratorzy.com.pl/ autorami są Szkieletek i Kusmanek. Szkieletek jest również autorem zdjęć.