Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Szczekociny - grodzisko średniowieczne

Utworzono dnia 20.04.2014
Czcionka:

Omawiane stanowisko archeologiczne znajduje się wśród stawów, na południowy wschód od Szczekocin. Przedstawia sobą silnie zniwelowany gródek stożkowaty typu nizinnego, pierwotnie otoczony mokrą fosą, dziś niewidoczną w terenie, ale nadal czytelną na zdjęciach lotniczych.  

Podczas badań archeologicznych odkryto na majdanie ślady drewnianej budowli, prawdopodobnie wieży mieszkalno - obronnej. Na podstawie znalezisk ustalono czas funkcjonowania obiektu na późne średniowiecze (XIII - XIV wiek). Miejsce nie jest zbyt czytelne, a i dostanie się w jego pobliże nie należy do najłatwiejszych. Grodzisko, chociaż niezwykle ciekawe, zadowoli w pełni jedynie prawdziwych koneserów. 

W "szybkim przeglądzie powierzchniowym" udało nam się dostrzec całą masę ceramiki średniowiecznej. Stanowiło to ostateczne potwierdzenie faktu, że znaleźliśmy się we właściwym miejscu.Trafił nam się także materiał kostny. 

Grodzisko w Szczekocinach niestety nie jest zbyt wdzięcznym obiektem do fotografowania. Porastające je trzciny dość skutecznie zasłaniają zarys kopca. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia: 

 

Grodzisko w Szczekocinach, źródło www.geoportal.gov.pl

Informacja pochodzi z portalu http://eksploratorzy.com.pl/​ autorami są Szkieletek i Kusmanek. Szkieletek jest również autorem zdjęć.

Szczekociny - grodzisko średniowieczne

Utworzono dnia 21.04.2014, 22:43

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne