Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Konferencja naukowa słuchaczy Studium Historii Diecezji Kieleckiej.

Utworzono dnia 16.12.2017
Czcionka:

Maria Spława – Neyman
Studium Historii Diecezji Kieleckiej

27 maja b. r. w Dzierzgowie w dekanacie szczekocińskim odbyła się pod przewodnictwem ks. Prof. Dr Andrzeja Kwaśniewskiego kolejna konferencja naukowa słuchaczy Studium Historii Diecezji Kieleckiej. Na spotkanie zgłosiło się 26 osób. Wśród zebranych znaleźli się mili goście członkowie stowarzyszeń : Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic z prezesem Markiem Gradoniem oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków z wiceprezesem Magdaleną Kowalczyk, która jest dyrektorem gminnej biblioteki.
Konferencja odbywała się w miejscowym kościele, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej Dzierzgowskiej. 
Obrady rozpoczęły się od odmówienia Litanii loretańskiej do kultu Matki Bożej, po czym przystąpiono do wygłaszania referatów. Tematy referatów dot. następujących zagadnień :dziejów parafii dzierzgowskiej, architektury kościoła (którego projekt opracował budowniczy gubernialny Ksawery Kowalski), kultu cudownego obrazu Matki Bożej Dzierzgowskiej oraz piśmiennictwa Wespazjana Kochowskiego na temat tego kultu. Jeden z tematów został poświęcony ikonom i obrazom Matki Bożej- w tym Matki Bożej Płaczącej Dzierzgowskiej - sacrum na styku kultur wschodu i zachodu.
Studentów podejmował gościnnie na parafii Ks. Proboszcz Krzysztof Szumigraj. 
Po wykładach uczestnicy konferencji udali się na miejscowy cmentarz, który ma już 250 lat. Znajdują się na nim zabytkowe groby rodziny Stefana Żeromskiego Walentego Jackowskiego pradziadka Stefana Żeromskiego, (którego córka Agnieszka wyszła za Józefa Katerlę i z tego związku urodziła się Józefa matka pisarza) oraz grobowce rodziny Makólskich spokrewnionych z rodziną przez drugą córkę Walentego Jackowskiego Franciszkę. 
Słuchacze studium odwiedzili też grób ks. Stanisława Kamińskiego ( 1837-1913), którego staraniem powstał nowy dzierzgowski kościół, a budowa jego rozpoczęła się w 1903 r. 
Studenci wpisali się do Księgi Pamiątkowej Parafii. 


 

Konferencja naukowa słuchaczy Studium Historii Diecezji Kieleckiej.

Utworzono dnia 16.12.2017, 23:58

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne