Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Szczekociny - Ludzie - Rzemiosło

Utworzono dnia 01.12.2014
Czcionka:

Andrzej Orliński

Szczekociny - Ludzie - Rzemiosło

W sobotę 13 grudnia 2014r. w Miejskiej Bibliotece otwarto dla zwiedzających wystawę „Szczekociny – Ludzie – Rzemiosło” przygotowaną wspólnie przez bibliotekarzy i członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Projektantem i komisarzem wystawy jest Andrzej Orliński. Eksponaty udostępnili mieszkańcy Szczekocin, Goleniów i Rokitna. Wśród nich jest wiele unikalnych, nieznanych młodemu pokoleniu narzędzi i wyrobów rzemieślniczych. Szczególne podziękowania za udostępnione eksponaty należą się liczącemu dziewięćdziesiąt cztery lata kowalowi z Zarzecza panu Otczykowi. Mieszkańcy Goleniów przekazali wyroby tradycyjnego rzemiosła używane niegdyś w gospodarstwach rolnych. Na wystawie znalazły się również dyplomy rzemieślnicze oraz dokumenty cechowe z początku ubiegłego wieku. Prezentowany jest prawie kompletny warsztat szewca pana Kiwiorskiego. Również przedmioty związane z pracą stolarzy, murarzy, garncarzy, bednarzy, krawców, kołodziejów, rzeźników i garbarzy. Ciekawą ekspozycję stanowią sztandary cechowe z których najstarszy pochodzi z 1923 roku.

Pierwszy dzień wystawy miał uroczysty charakter. Gości przywitali dyrektor Miejskiej Biblioteki pani Joanna Bożek i prezes SMHSiO pan Marek Gradoń. W części pierwszej odbył się koncert muzyki folklorystycznej a w kolejnej członkowie SMHSiO wygłosili okolicznościowe referaty. Lech Frączek mówił o historii szczekocińskiego rzemiosła, Grzegorz Dudała o znakach i symbolach rzemieślniczych a Andrzej Orliński o rzemieślniczej historii szczekocińskich rodzin: Orlińskich, Farysiów, Wierzbowskich i Grycnerów.

Spotkanie zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców i sympatyków miasta i naszej gminy . Obecni byli również pan Jacek Mazanek – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szczekociny oraz radni miejscy.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przybliży ducha dawnych, rzemieślniczych Szczekocin i zostanie wykorzystana przez nauczycieli i uczniów do pozyskania wiedzy dotyczącej historii naszego miasta. 

Rzemiosło w Szczekocinach

Utworzono dnia 14.03.2016, 22:24

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 389

W poprzednim miesiącu: 512

Wszystkich: 33655