Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Odsłonięcie pomnika Armii Krajowej placówki Szczekociny i Rokitno oraz jej dowódcy por. Remigiusza Kruzla

Utworzono dnia 15.12.2019
Czcionka:

By pamięć o nich trwała

 

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września obok Grobu Nieznanego Żołnierza w Szczekocinach odsłonięty został pomnik poświęcony  żołnierzom  Armii Krajowej placówki Szczekociny i Rokitno oraz jej dowódcy por. Remigiusza Kruzla.

 

Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym. Następnie odsłonięcia pomnika dokonali Jacek Lipa – Burmistrz Szczekocin, Jacek Mazanek - Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szczekociny oraz rodzina por. Remigiusza Kruzla. Pomnik poświecił ks. Marcin Bąk – wikary parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach. Po nim nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem przez przedstawicieli władz samorządowych, najbliższą rodzinę, delegacje szkół gminnych i organizacji pozarządowych.

                „Był wrzesień, upalne popołudnie, kiedy pierwsze strzały dotykały tej świętej ziemi. Był wrzesień i Polska była na kolanach,  ale czy zgasła wolność, czy zabrano nam ducha? Był wszakże wrzesień, miesiąc drugi i trzeci, i nawała niemiecka, a potem bolszewicka. W polach natomiast mężny, polski oręż i zbrojny duch, który w sercu niósł  miłość i umiłowanie ojczyzny. Tutaj w Szczekocinach, naszej kochanej gminie budziło się bijące serce narodu polskiego. Tworzyły się związki, które odgrywały zasadniczą rolę w strukturze budowania państwa podziemnego. To tutaj znakomita inteligencja wykrzesywała w naszych sercach nadzieję i wiarę w to, że Polskę da się obronić” – powiedział Burmistrz. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Marietta Kruzel – Sosnowska – córka dowódcy placówki AK w swoim wystąpieniu podkreśliła, że uczestnictwo w uroczystości odsłonięcia pomnika to dla niej prawdziwy zaszczyt oraz chwila niezwykle wzruszająca. Przybliżyła zebranym sylwetkę ojca i jego oddaną służbę w Armii Krajowej. „Ojciec był człowiekiem bardzo szlachetnym, prawym, odpowiedzialnym, prostolinijnym, nie wywyższającym się. Kochał ojczyznę. Wzorem dla niego był Tadeusz Kościuszko, o którym książka pięknie wydana zdobiła naszą domową bibliotekę i którą wszystkie dzieci w domu czytały. Kochał też swoją rodzinę, szczególnie matkę – Ludwikę Kruzel, żonę i dzieci. W zcasie trwania okupacji w Szczekocinach wciągnął do konspiracji całą swoją rodzinę. Z rodziny Kruzel byli to jego bracia: Jan ps. Tygrys, Wiktor ps. Lancet i siostra Regina  ps. Wrona. Z rodziny swojej żony, czyli mojej matki z domu Benben byli to: Maria z domu Benben ps. Echo, Zygmunt Benben - jej brat ps. Belmuti drugi brat Tadeusz ps. Robak, dzieci i wnuki tych osób są z nami podczas tej uroczystości” – powiedziała. „Całe ówczesne społeczeństwo Szczekocin i okolic  stawiało opór okupantowi, żołnierzy AK  było na tym terenie ponad 250” – dodała. Córka Remigiusza Kruzla podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pamiątkowej tablicy. 

Najbliższa rodzina Remigiusza Kruzla odczytała także listy m.in.Tadeusza Kruzla, Mariana Kruzla– synów braci Komendanta, wspomnienie o Reginie Bęben– siostrzeRemigiusza Kruzla przedstawił w liście jej syn Marian Bęben.

Po zakończonej uroczystości, zebrani udali się do kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny oraz żołnierzy AK. Ks. Marcin Bąk wygłosił podniosłe i wysoce patriotyczne kazanie na temat miłości Ojczyzny, nagrodzone oklaskami.

Po Mszy Św. odbył się koncert muzyki poważnej zatytułowany „W hołdzie walecznym” – żołnierzom Armii Krajowej, którzy działali w konspiracji w czasie II wojny światowej na terenie Szczekocin i Rokitna. Dwie artystki: skrzypaczka i solistka Jolanta Sosnowska i organistka Marietta Kruzel-Sosnowska zmierzyły  się z utworami kompozytorów takich jak: Massenet, Kayser czy Dubois. Nie zabrakło tez wirtuozowskiej muzyki organowej utrzymanej w błyskotliwej konwencji pióra L. Lefebure-Welly. Koncert ubogaciły  też utwory kompozytorów polskich jak Paderewski czy Sawa. Wybitne artystki dedykowały koncert wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Tablicy, która  upamiętniła Żołnierzy AK.

Uroczystości zakończyły się natomiast w Urzędzie Miasta i Gminy Szczekociny, gdzie wyraźnie wzruszone, Marietta Kruzel Sosnowska oraz Jolanta Sosnowska w imieniu własnym oraz rodziny Kruzlów wręczyły podziękowania za pomoc, zaangażowanie oraz inicjatywę powstania pomnika. Otrzymali je: ks. Prałat Jerzy Miernik –proboszcz parafii w Szczekocinach, ks. Marcin Bąk – wikary parafii w Szczekocinach, Jacek Lipa – Burmistrz Szczekocin, Mazanek – Przewodniczący Rady MiGSzczekociny, Marek Gradoń – prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, Joanna Bożek – dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczekocinach, Andrzej Kopeć – redaktor Echa Szczekocin, autor licznych publikacji na temat działalności konspiracyjnych na tym terenie, Andrzej Orliński – Członek Stowarzyszenia MHSiO Przemysław Baranowski – dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz Grzegorz Dudała – instruktor MGOKiS w Szczekocinach, według którego koncepcji powstała pamiątkowa tablica.

Spotkaniu w Urzędzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Żołnierze szczekocińscy walczący o niepodległość Polski” przygotowana przez Miejsko Gminną Bibliotekę w Szczekocinach.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny, Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach.

 

Odsłonięcie pomnika Armii Krajowej placówki Szczekociny i Rokitno oraz jej dowódcy por. Remigiusza Kruzla

Utworzono dnia 15.12.2019, 14:04

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 66

W poprzednim tygodniu: 138

W tym miesiącu: 358

W poprzednim miesiącu: 585

Wszystkich: 56561